Belediyenin başına dert olan teleferik nihayet hizmete başlayacak

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde AKP’li Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu’nun döneminde yapılan teleferik seçimlerde CHP’ye geçen Beşikdüzü Belediyesi’nin elini kolunu bağladı. Vilayetler Bankası’ndan kullanılan 35 milyon krediyle toplamda 120 milyona mal edilen, bugünkü maliyeti 350 milyonu aşan teleferik tesisi, 2018’de hizmete başlamış yaklaşık bir yıl sonra tesisi çalıştıran firmanın iş akdi feshedilmişti.

Atıl durumda kalan teleferik tesisi, belediyenin Vilayetler Bankası’na olan kredi borcu nedeniyle belediyenin kasasına üç yıl boyunca para girmezken, belediye bu süreçte çalışanlarının parasını ödeyemez duruma geldi.

BELEDİYE ÜÇ SEFER İHALEYE ÇIKTI

CHP’li Belediye, Beşikdağ Turizm ve Tabiat Sporları Merkezi’nde ticari tesislerin üretiminin tamamlanması ve teleferik tesisi için birinci olarak 3 Ağustos 2022 tarihinde ihale çıktı. Tüm hizmet gelirleri ile birlikte yıllık 1 milyon 800 bin kira bedeli ile çıkılan ihaleye iştirak olmadı.

Belediye devayı ihale kontratındaki kaideleri güzelleştirmekte buldu. İhale koşulları uygunlaştırılarak 29 Aralık 2022 tarihinde yine ihaleye gidildi lakin bu ihale de sonuç alınamadı.

İhale kaidelerini yine gözden geçiren Beşikdüzü Belediyesi, 28 Aralık 2022 tarihinde tekrar ihale gerçekleştirdi. Nihayet ihale kurallarını kabul eden istekli firma bulundu. Serse Teleferik LTD. ŞTİ. isimli şirket, ihaledeki mukavele kurallarını kabul ederek tesisi 24 yıllığına teleferik tesisini kiralamaya talip oldu.

İHALE KURALLARI ŞÖYLE:

Yıllık 100 bin kira bedeli talep edilen teleferik tesisindeki ticari kısımlar, kiracı tarafından işletilmesi halinde, kiracı, işletmenin başladığı tarihten itibaren elde edilen cironun yüzde onunu yıllık kiraya ek olarak Beşikdüzü Belediyesi’ne ödeyecek. Teleferik tesisindeki ticari kısımların, kiracı tarafından üçüncü şahıslara kiralanması halinde, kiracı, kira bedelinin yüzde otuz beşini yıllık kiraya ek olarak yönetime ödeyecek.

Kiracı, teleferik sisteminin işletmeye alındığı tarihten itibaren 1 Ocak ile 31 Aralık tarihleri ortasında teleferik sisteminin bilet fiyatı, reklam ve otopark gelirlerinin toplamı üzerinden, yüzde yirmi beşlik hissesini yıllık kiraya ek olarak yönetime ödemeyi teklif etti. Bu bedellere ayrıyeten KDV eklenecek. İhale komitede onaylandıktan sonra teleferik tesisinin 2023’te hizmete gireceği belirtildi.

“TESİS ÇÜRÜMEYE TERK EDİLEMEZDİ”

Yılan öyküsüne dönen teleferik sıkıntısını çözmenin memnunluğunu yaşadıklarını ifade eden Belediye Başkanı Ramis Uzun, “Böyle bir tesisin çürümeye terk edilmesi kabul edilemezdi. Teleferiği hizmete açabilmek için üç yıldır görüşmelerimizi sürdürüyoruz.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne gittik, kabul etmediler. İki kez ihaleye çıktık iştirak olmadı. Kaideleri biraz daha güzelleştirerek tekrar ihaleye çıktık. Birkaç firma tesisi incelemeye geldi lakin ihale koşullarını yüksek buldular. Tek bir firma iştirakçi olarak ihaleye girdi. Bu firmanın kesiminde öncü olduğunu biliyoruz. Bu nedenle içimiz rahat. Önümüzdeki yıl teleferik tesis ilçemizde çalışır vaziyette olacak. İlçemize, Trabzon’a ve bölgeye turizm manasında büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir