Brent petrol güne düşüşle başladı

Dün 78,73 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 76,71 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.16 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,5 azalışla 76,33 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 71,69 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, Suudi Arabistan’ın son yıllardaki en büyük üretim kesintisini açıklamasıyla ortaya çıkan arz tasalarına karşın devam eden global ekonomik telaşlar tesirli oldu.

Suudi Arabistan, pazar günü gerçekleştirilen 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı’nın akabinde, temmuzda petrol üretiminde günlük 1 milyon varil ek kesintiye gitme kararı açıkladı. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, ek kesinti kararının duruma nazaran uzatılabileceğini söyledi.

Toplantıda üye ülkeler bu yılın sonuna kadar mevcut üretim kesintisinde bir değişikliğe gitmezden, 2024’te toplam üretimini 40 milyon varil düzeyinde tutma kararı aldı.

Ancak, Fed’in gelecek devirde izleyeceği para siyaseti adımları yatırımcıların odağında olmayı, makroekonomik datalar de karışık sinyaller vermeyi sürdürüyor.

Dün ABD’de açıklanan bilgilere nazaran, Tedarik İdare Enstitüsü (ISM) hizmet bölümü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), mayısta aylık bazda 1,6 puan azalışla 50,3’e düşerken, fabrika siparişleri nisanda yüzde 0,4 artsa da öngörüleri karşılayamadı. Kelam konusu datalar talep tasalarını güçlendirerek fiyatları baskılıyor.

Piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) haziranda faiz oranlarını artırıp artırmayacağına ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’in çarşamba günü açıklanacak mayıs ayı ticaret datalarına odaklandı.

Öte yandan, yaz seyahat dönemin yaklaşması da gelecek aylarda akaryakıt ve jet yakıtı talebinin artacağına yönelik beklentileri kuvvetlendirerek fiyatları destekleyen bir öge oldu.

Brent petrolde teknik olarak 76,54 ile 76,74 dolar aralığının direnç, 76,21 ile 76,08 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir