Ermenistan demir yollarının açılması konusunda Azerbaycan’la mutabakata varıldığını açıkladı

Ermenistan hükümeti, 2 Haziran’da Moskova’da yapılan 12. Azerbaycan-Rusya-Ermenistan Başbakan Yardımcıları Toplantısı’nda Azerbaycan’la Ermenistan ortasındaki demir yollarının tekrar faaliyete geçirilmesine yönelik ortak bir anlayışa gelindiğini açıkladı.

Azerbaycan ile Ermenistan ortasındaki ulaştırma çizgilerinin yine açılmasına ait mevzuların görüşüldüğü toplantıya dair açıklamada şu konular yer aldı:

    “Oturum, yapan bir atmosferde ilerledi. Ermenistan Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti ortasındaki ulaştırma yollarının tekrar açılmasına dair usullerin uyumu konusunda değerli ilerleme kaydedildi. Bilhassa Yeraskh (Arazdeyen)-Culfa-Meğri-Horadiz güzergahında demir yolu ilişkisinin yine tesis edilmesi ve düzenlenmesi istikametinde somut adımların atılması konusunda ortak bir anlayış sağlandı. Müzakerelerin sonuçları Ermenistan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ve Azerbaycan Cumhuriyeti başkanlarına bildirilecek. Taraflar, üçlü çalışma kümesi çerçevesinde çalışmaya devam etme konusunda mutabık kaldı.”

Sovyetler Birliği devrinde mevcut olan Arazdeyen (Yeraskh)-Culfa-Mehri-Horadiz demir yolu sınırı, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgali nedeniyle tahrip edilmişti.

2. Karabağ Savaşı sonrasında Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan önderlerinin imzaladığı üçlü bildiride eski ulaşım çizgilerinin yine açılmasına yönelik husus yer almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir