Hayvanseverler, Yenikapı’dan haykırdı

PAW Guards-Pati Koruyucuları Hayvanları Müdafaa Derneği öncülüğünde, birçok hayvansever demokratik kitle örgütünün dayanağıyla Yenikapı’da düzenlenen harekete vatandaşlar hayvanlarıyla birlikte katıldılar.

Seren Serengil, Ömür Gedik üzere ünlü isimlerin de katıldığı mitingde hayvanseverlerin temel talebi, bilhassa sokak hayvanlarına dönük şiddetin sonlanması, hayvanların barınaklara kapatılmasının yahut öldürülmesinin önüne geçilmesiydi.

“HAYVANLARI MÜDAFAA KANUNUNU UYGULAYIN”

Yenikapı’da 13.00’te bir ortaya gelen hayvanseverler Hayvanları Muhafaza Kanunu’nun uygulanması gerektiğini vurguladılar.

Mitingde konuşan PAW Guards-Pati Koruyucuları Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ayşe Taşkıran, “Bu devirde yapılan katliamlar da tarihe yazılacak. İstiyoruz ki Türkiye katliamlarla anılmasın. Mahalle sakinlerimiz istediğimiz koşullarda özgürce yaşasın. Zira tarih hiçbir şeyi unutmaz. Yapılacak süreç kolay. 2004 yılında dünyaya örnek diye ortaya konulan ve 2021 yılında revize edilen koruma kanunu uygulanacak. Hayvanların aşıları yapılacak, kısırlaştırılacak ve yerine bırakılacak” dedi.

ERDOĞAN VE SOYLU’YA TEPKİ

Mitingde konuşan Seren Serengil de “Yüzyıllardır sokaklarda yaşayan köpekler ne oldu da artık canavar oldu? Sanki köpekler mi yoksa zihniyetler mi canavar?” diye sordu. Serengil, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Soylu’nun da aslında hayvansever olduğunu söylediğinde mitinge katılanlar reaksiyon gösterdi.

ÜNLÜ İSİMLERDEN DESTEK

Cenk Eren, Ceylan Ertem, Ajda Pekkan üzere ünlü isimler de bu aksiyona #sokakhayvanlarısahipsizdeğil etiketi üzerinden dayanak oldu.

Sosyal medya fenomeni Jahrein’in açıklamalarına değinilerek hata duyurusunda bulunulacağı açıkladı. Mitingde barınaklara kapatılan ve mevte terk edilen hayvanlara da dikkat çekilirken, siyasetçilere hayvanlar için daha fazla uğraş göstermeleri tarafında ihtarlarda bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir