İlk teknik direktörü açıkladı: Arda Güler 30 milyon eurodan aşağı etmez

Jorge Jesus idaresindeki Fenerbahçe’nin 17 yaşındaki genç yıldızı Arda Güler, Dinamo Kiev müsabakasında gösterdiği performansla bir kere daha isminden kelam ettirdi. Sarı-lacivertlilerin ve Türk futbolunun gelecekteki yıldızları ortasında gösterilen Arda Güler’le ilgili birinci teknik yöneticisi açıklamalarda bulundu. Erol Tokgözler, Arda Güler’in 30 milyon eurodan aşağı bir bedele transfer olmamasını beklediğini itiraf etti.

Arda Güler bu dönem Fenerbahçe formasıyla 12 resmi maçta toplamda 300 dakika alanda kaldı. 17 yaşındaki on numara bu karşılaşmalarda 3 gol ve 1 asist üretti. Dinamo Kiev deplasmanında fileleri havalandıran Arda Güler, Fenerbahçe formasıyla Avrupa kupalarının küme ve sonrası etabında gol atan en genç oyuncu unvanının sahibi oldu. Arda Güler, UEFA Avrupa Ligi’nde bu dönem bir maçta gol ve asist üreten en genç oyuncu unvanını Jude Bellingham’ın elinden aldı.

“EN YETENEKLİ YERLİ FUTBOLCU”

Beşiktaş’ın eski teknik yöneticisi Sergen Yalçın, Arda Güler’le ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunmuştu. Sergen Yalçın, 17 yaşındaki yıldızla ilgili şu tabirleri kullanmıştı: “Arda Güler, benim gözümle gördüğüm en yetenekli yerli futbolcu. İnanılmaz yetenekli bir oyuncu. Bir aksilik olmazsa bence çok büyük oyuncu olur Arda Güler, Avrupa’ya sarfiyat. Yıldız oyuncu. Biz herkese ‘yıldız’ diyoruz lakin bu o denli değil. İnşallah bozulmaz, sağlam sarfiyat. Avrupa’da büyük işler yapabilir. Hocası her gün onunla birlikte, bizden daha âlâ bilir. Bizim yorum yapmamız gerçek olmaz. İdmanını, maçını, yemeğini, fizik gücünü görüyor. Arda Güler, inşallah beni geçer, geçsin. Çok daha büyük bir futbolcu olsun. İzlemenin zevkini yaşayalım. Son 10 dakikalık kısımda Arda Güler oyuna girdi, seyrettim. Ben diğer gözle bakarım oyuncuya. Topu alışına, ne düşündüğüne, nereye atıyor diye düşünüyorum. Başı çok çalışıyor Arda Güler’in. Arda Güler inşallah 1-2 sene sonra Avrupa’ya, Real Madrid’e masraf. Ülkemizi temsil eder. Hepimiz gurur duyarız. Ben bu türlü olmasını isterim.”

“BEKLENTİLERİN ÜSTÜNDE BİR PERFORMANS”

Fenerbahçe’nin 17 yaşındaki yıldızıyla ilgili konuşan bir öteki isim Erol Tokgözler oldu. Arda Güler’in birinci teknik yöneticisi olan Tokgözler, “Tüm Türkiye maç öncesinde, ‘Acaba Arda Güler birinci 11’de oynayacak mı?’ diye soruyordu. Zorluk derecesi yüksek bir maçtı. Jorge Jesus da Arda’ya güvendi. Bence beklentilerin üstünde bir performans ortaya koydu. Arda ne kadar müddet alırsa alsın, hakkını veriyor. Yeteneğini ortaya koyması çok önemli” tabirlerini kullandı.

Takvim’e konuşan Erol Tokgözler, Jorge Jesus’un Arda Güler’i hakikat vakitte kullanacağını lisana getirdi. Erol Tokgözler hususla ilgili “Antrenörlükte sevk ve yönetim diye bir kavram var. Fenerbahçe açısından baktığımızda bütün oyuncular için gelişime açık bir dönem olacak. Jesus da Arda’yı en düzgün halde kullanacaktır” diye konuştu.

“30 MİLYON EURODAN AŞAĞI ETMEZ”

Arda Güler’in mesleğinde çok âlâ yerlere gelebileceğini belirten Erol Tokgözler, “Arda Güler düzgün yerlere gelecek. Oyun tarzı itibarıyla İspanya Ligi ona uygun. Pas oyununu oynuyorlar orada. Tabi Arda’yı özgür kalma unsurundan mi alırlar bilemiyorum. Bence 30 milyon eurodan aşağıya gitmez. Her ekip Arda’yı takımında görmek ister. İlerleyen yıllarda da Arda konuşulmaya devam edecek” dedi.

SÖZLEŞMESİ 2025’TE BİTECEK

Sarı-lacivertlilerin, 2018-2019 döneminde Gençlerbirliği altyapısından transfer ettiği Arda Güler, 17 Mart 2022’de Fenerbahçe’yle yeni kontrat imzaladı. Şimdiki piyasa kıymeti 10 milyon euro olarak gösterilen 17 yaşındaki yıldızın sarı-lacivertlilerle olan mukavelesi 30 Haziran 2025’te sona erecek. Arda Güler’i Dinamo Kiev ile oynanan maçta Alman Borussia Dortmund ile İspanyol kulübü Sevilla takip etti. Arda’yı önümüzdeki periyotta daha fazla Avrupa devinin takip etmesine ise kesin gözüyle bakılıyor.

“KABUL OLUNMUŞ DUAMSIN”

Dinamo Kiev’e attığı gol sonrası ‘Anneciğim seni çok seviyorum’ yazılı tişörtünü çıkaran Arda Güler’e annesi Serap Güler’den karşılık gecikmedi. Bugün bir paylaşımda daha bulunan Arda Güler, “Koşulsuz sevgin ve bana her vakit inandığın için teşekkürler annem, bu senin içindi. Seni çok seviyorum.” dedi. Arda’nın paylaşımına toplumsal medya üzerinden karşılık veren anne Serap Güler, “Sen benim kabul olunmuş duamsın. Gülen yüzümsün. Ömrüm yettiğince seni şartsız yüreğim de taşırım. Seni seviyorum” paylaşımında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir