KKTC Dışişleri Bakanlığından, Rumların Kıbrıs sorununa AB’yi dahil etme çabalarına tepki

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) önderi Nikos Hristodulidis’in Kıbrıs sorununda müzakerelerin tekrar başlaması için Avrupa Birliği’nin (AB) etkin iştirakini önermesine reaksiyon gösterdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, KKTC’nin, AB’nin Kıbrıs konusuna müdahil olmasını kabul etmeyeceği belirtilerek, “Rum başkan Hristodulidis’in müzakerelerin kaldığı yerden başlaması için Avrupa Birliği’nin etkin iştirakini önermesi on yıllardır karşımızda duran Rum siyasetinin tekrar tezahürüdür. AB’nin Kıbrıs konusundaki Rum yanlısı tavrı, Kıbrıs konusunda kabul edilebilir bir mutabakatın yolunu tıkamış ve statükonun kalıcılaşmasına hizmet etmiştir.” sözleri kullanıldı.

Açıklamada, AB’nin Kıbrıs Türk halkına karşı mali yardımı bir enstrüman olarak kullandığına işaret edilerek, “AB ile bağlantılarımızı gözden geçirerek, saygın bir seviyeye çekmeye çaba etmemizin vakti gelmiştir.” denildi.

Rum başkan Hristodulidis’in son günlerde yaptığı açıklamaların, hakikaten kopuk ve imaja yönelik olduğu vurgulanan açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Başta GKRY ve Yunanistan ile onların maksimalist siyasetlerine dayanak olan tüm taraflardan, federasyonun, günümüzün olgularından ve yeni fikirlerden mahrum geçmişin tahlil modeli olduğunun, iki devletin işbirliğini öngören bir muahedenin ise tek gerçek seçenek olarak benimsenmesinin bir fazilet olduğunun görülmesini ümit ediyoruz.”

Kaynak: AA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir