Kremlin’den füze açıklaması: Çok endişeliyiz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’dan Belarus topraklarına S-300 hava savunma sistemine ilişkin füze kesimlerinin düşmesinin telaş verici olduğunu söyledi.

Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere, Belarus topraklarına Ukrayna’ya ilişkin olduğu belirtilen S-300 sistemine ilişkin füze modüllerinin düşmesine ait değerlendirmelerde bulundu. Rusya ve Belarus askeri yetkililerinin daima temas halinde olduklarını ve bilgi paylaşımında bulunduklarını belirten Peskov, “Her halükarda bu yalnızca bizde değil, Belaruslu ortaklarımızda da çok kaygı yaratan bir olaydır” dedi.

Peskov, Belarus’un olayı sert halde protesto ettiğine dikkati çekti.

Belarus Savunma Bakanlığı, dün Ukrayna’daki S-300 hava savunma füze sisteminden fırlatılan roketin Belarus hava savunma sistemlerince vurulduğunu, roket modüllerinin Brest kentindeki İvanovo bölgesinde bulunan Gorbaha köyü yakınındaki tarlaya düştüğünü bildirmişti.

Belarus Dışişleri Bakanlığı da Ukrayna’nın Minsk Büyükelçisi İgor Kizim’in Bakanlığa çağrılarak, Ukrayna topraklarından Belarus topraklarına S-300 sisteminden roket fırlatılmasının sert formda protesto edildiğini duyurmuştu.

Olayda, rastgele bir can kaybının yaşanmadığı belirtilmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir