SON DAKİKA HABERİ: Karadeniz’de ABD’ye ait İHA ile Rus savaş uçağı çarpıştı

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, İHA’nın milletlerarası hava alanında uçtuğu savunuldu, “Rusların müdahalesi tehlikeli, profesyonellik dışı ve pervasızca” denildi. Moskova ise ABD’ye ilişkin İHA’nın Karadeniz’de süreksiz durum alanını ihlal ettiğini öne sürdü.

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM) iki Rus Su-27 uçağının, Karadeniz’de ABD’ye ilişkin MQ-9 İnsansız Hava Aracını taciz ettiğini, uçaklardan birinin çarptığı MQ-9’un memleketler arası sulara düştüğünü duyurdu. UCOM’dan yapılan yazılı açıklamada, Rusya’ya ilişkin iki Su-27 uçağının Karadeniz üzerinde ABD Hava Kuvvetlerine bağlı MQ-9 istihbarat, müşahede ve keşif insansız hava aracına (İHA) “profesyonel olmayan bir formda tedbire yaptığı” kaydedildi.

“SU 27’LERDEN BİRİ MQ-9’UN PERVANESİNE ÇARPTI”

Açıklamada, “Sabah saat 7.30 sularında Rus Su-27’lerinden biri MQ-9’ın pervanesine çarptı. ABD Kuvvetleri MQ-9’u Karadeniz’de memleketler arası sulara düşürmek zorunda kaldı. Çarpışmadan evvel Su-27 uçağı fikirsizce, etrafa ziyan vererek, gayri profesyonel bir biçimde MQ-9’un üzerine yakıt püskürttü ve önünde uçtu. Bu olay inançsız ve gayri profesyonelliğin yanı sıra beceriksizliğin göstergesidir” denildi.

Bu olayın, Rus pilotlar tarafından gerçekleştirilen bir dizi tehlikeli hareketin devamı olduğuna işaret edilen açıklamada, bu davranışların tehlikeli olduğu ve yanlış hesaplamalara yol açabileceği kaydedildi.

Açıklamada kelamlarına yer verilen ABD’nin Avrupa ve Afrika Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral James B. Hecker, “Bizim MQ-9 hava aracımız milletlerarası hava alanında Rus uçağı tarafından vurulduğunda rutin operasyonlar yürütüyordu.” değerlendirmesinde bulundu. Hecker, MQ-9’un düştüğünü ve kaybedildiğini aktararak Rus pilotun bu davranışının neredeyse kendi uçağının da düşmesine neden olacağını belirtti.

ABD’li general, “ABD ve müttefik hava araçları milletlerarası hava alanında operasyon yürütmeye devam edecek ve Rusya’ya operasyonlarını profesyonel ve inançlı bir halde yapması davetinde bulunuyoruz” dedi.

RUSYA: ABD İHA’SI SÜREKSİZ DURUM ALANINI İHLAL ETTİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz’de ABD’ye ait MQ-9 insansız hava aracının (İHA) Ukrayna’daki operasyon nedeniyle milletlerarası standartlara uygun olarak tüm hava alanı kullanıcılarına bildirilen süreksiz durum alanını ihlal ettiğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, sabah saatlerinde Kırım yarımadası bölgesinde Karadeniz suları üzerinde Rus hava kuvvetlerinin hava alanı denetim araçlarının, Amerikan MQ-9 İHA’sının Rusya devlet hudutlarına yöneldiğini tespit ettiği belirtildi.

ABD’ye ilişkin İHA’nın hava alanı kullanımına yönelik “geçici durum alanı” hudutlarını ihlal edecek biçimde transponderlerini kapatarak gerçekleştirdiğinin altı çizilen açıklamada, bu alanın “özel askeri operasyon” yürütmek gayesiyle oluşturulduğu, bu bilginin memleketler arası hava alanının tüm kullanıcılarına iletildiği ve memleketler arası standartlara uygun olarak yayımlandığı hatırlatıldı.

“KESKİN HAREKET SONUCU DÜŞTÜ”

Söz konusu alanı ihlal edenin kimliğini tespit maksadıyla vazife başındaki hava savunma kuvvetlerine ilişkin savaş uçaklarının havalandığı kaydedilen açıklamada, “Moskova saati ile 09.30 sıralarında yapılan keskin hareket sonucunda MQ-9 İHA irtifa kaybederek denetimsiz uçuşa geçti ve su yüzeyine çarptı. Rus savaş uçakları silah kullanmadı, İHA ile temas kurmadı ve inançlı bir halde üsse döndü.” denildi.

BEYAZ SARAY: “TEHLİKELİ, PROFESYONELLİK DIŞI VE PERVASIZCA”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Koordinatörü John Kirby, Rus uçaklarının Karadeniz’de Amerikan insansız hava araçlarını (İHA) taciz etmesi ve bunun sonucunda ABD’ye ilişkin bir MQ-9’un düşmesine ait, Rusların müdahalesini “tehlikeli, profesyonellik dışı ve pervasızca” diye yorumladı. Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kirby, Rus uçakları tarafından bu usul tacizlerin “alışılmadık bir hadise olmadığına” işaret etti.

“KARADENİZ HİÇBİR MİLLETE İLİŞKİN DEĞİL”

Son haftalarda Ruslar tarafından Karadeniz üzerindeki ABD İHA’larına tacizlerin olduğunu belirten Kirby, son olaya ait, Rusya’nın Karadeniz üzerinde ABD’nin İHA uçurmasını caydırmaya yönelik bir bildiri vermek istediyse bunun başarılı olmayacağını söyledi. Kirby, “Uluslararası sular üzerindeki memleketler arası hava alanında uçmaya ve faaliyet göstermeye devam edeceğiz. Karadeniz hiçbir millete ilişkin değildir. Dünyanın bu bölgesinde ulusal güvenlik çıkarlarımız için yapmamız gerekeni yapmaya devam edeceğiz” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir