Türkiye’nin ilk doğal gaz depolama tesisinin Faz-1 aşamasında sona doğru

Proje tamamlandığında Avrupa’daki en büyük tesis olacak Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin kapasitesinin artırılması çalışmaları devam ediyor.

Proje kapsamında, Silivri açıklarında bulunan yer altı depolarının üstündeki “Anadolu” ve “Aras” sondaj kuleleri ile iki başka platformda yer alan toplam 18 kuyunun sondajı yapıldı. Proje sonunda faaliyete geçecek 18 depolama kuyusundan 14’ünün gaz akış testi muvaffakiyetle tamamlandı.

Bu yıl sona ermesi planlanan projede, 3,2 milyar metreküp depo kapasitesinin 4,6 milyar metreküpe, 28 milyon metreküp olan günlük geri üretim kapasitesinin de 75 milyon metreküpe çıkması öngörülüyor.

“Geçen ay prestijiyle DP 1 Platformu’nda sondaj işleri tamamlandı”

Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi Proje Müdür Yardımcısı Gültekin Çapkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mühendislik çalışmalarıyla birlikte yaklaşık 3 sene evvel başlayan projede, 18 ay evvel çelik yapıların temel sisteminin oturtulduğunu, geçen kış ise platform tesis kısımların montajının tamamladığını anlattı.

Sefine ve Çimtaş tersanelerinde montajına başlanan yapısal çeliklerin 19 Ağustos 2021’de kısmi olarak tamamlandığını, sonrasında iki platformun deniz üzerinde özel ekipmanlarla montajının yapıldığını belirten Çapkan, daha sonra sondaj işlerine başladıklarını lisana getirdi.

Çapkan, geçen ay prestijiyle DP 1 Platformu’nda sondaj işlerinin tamamlandığını söz ederek, üretim sürecine geçilmesi için gereken mekanik ve borulama işleri ile ekipman montajlarının devam ettiğini kaydetti.

Bu bölgede 20 yıl evvel yapılan, faaliyeti sonlandırılmış bir platform olduğunu kaydeden Çapkan, “Daha sonra yapılan taban etütleri ve jeolojik araştırmalarla mühendislik çalışmaları başlatıldı. Buradaki doğal rezervuarın kapasite artış hesapları tamamlandığında tesisin kapasitesinin 4,6 milyar metreküpe çıkartılabileceği anlaşıldı. Her iki rezervuardan çıkan 28 inç borularla birlikte, burada birinci prosesleri geçip karasal kontaklarla Silivri Botaş İşletme Tesisi’ne bağlanacağız.” ifadelerini kullandı.

“Silivri’deki rezerv alanının kapasite artırımı Türkiye açısından önemli bir kazanım”

Silivri’deki rezerv alanının kapasite artırımının Türkiye açısından önemli bir kazanım olacağını vurgulayan Çapkan, projeye ait şu değerlendirmede bulundu:

“Yaklaşık 20 yıl öncesinden keşfedilen bir rezervuarın üzerindeyiz. Doğal gaz halka arz edildikten sonra boşalan doğal rezerv alanı, depolama alanı olarak kullanılmakta olup, rezerv alanın tamamının daha verimli ve geniş kapasitede kullanılması ismine dizayn edildiği bir projeden bahsediyoruz. Proje kapsamında deniz ve kara yapılarının yerli ve ulusal perspektifinden yola çıkarak, yüzde 85’lik kısmının inşaat ve mekanik imalatlarında Türkiye menşeili firmalar ve kaynaklar kullanılmıştır.”

Çapkan, çalışmaların petrol, doğal gaz ve endüstriyel projelerde daha evvel uzmanlık kazanan mühendis ve teknik elemanlar liderliğinde yürütüldüğünü anlatarak, bu projenin ayrıyeten ülkenin küresel güç piyasasındaki pozisyonu ve atılımları doğrultusunda ileriki periyotta durum alabilecek çalışanın yetiştirilmesi ve eğitilmesi konusunda da çok büyük katkılar sağlayacağını söyledi.

Gültekin Çapkan, 20 yıl içinde aylık 25 milyon metreküp kapasitesini 2,5 katına çıkarabilecek bir kapasite artırımından kelam edildiğini lisana getirerek, şöyle konuştu:

“Bu da 4,6 milyar metreküpe ulaşacak. İki farklı noktada platform olmasının sebebi, buradaki jeolojik yapıdan ötürü, tek bir noktadan fazla alanın tam manasıyla kullanılması ismine azamî alanın kullanıma açılması. Her bir platformda 9 kuyu olmak üzere toplam 18 kuyudan 14 kuyunun çalışmalarını bitirmiş durumdayız. Yıl sonu prestijiyle kuyuların tamamını bitirerek, her iki platform yüzde 100 faaliyete alınarak Faz 2 süreci de tamamlanacaktır. Projenin birinci ilişkisi, 7/24 çalışarak hedeflenen tarihlerde, kış öncesinde halka arz edilmek üzere tamamlanacaktır. DP 1 Platformunun prosesini tamamlayıp, kullanıma açmış olacağız. Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi faal olduğu için ayrıyeten DP 1 platformunda bulunan 9 kuyu ile kış dönemi öncesi kapasite artırılarak doğal gazın halka arzı konusunda katkıda bulunmuş olacağız. Öteki platformun da aralık ve ocak aylarında tamamlama sürecini kademeli olarak bitirmiş olacağız.”

Çapkan, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’ndeki doğal gazdan, başta Türkiye, Marmara Bölgesi ve yakın coğrafyanın yararlanabileceğini kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir