Elon Musk istemedi! Teksas Üniversitesi’nde Starlink sinyali GPS sinyaline dönüştürüldü

Dünyanın en uzak köşelerine bile yüksek süratli internet irtibatı sağlamanın yanı sıra, şimdilik Starlink ağını oluşturan 3 bin 505 uydunun Global Pozisyonlandırma Sistemine (GPS) alternatif olabileceği ortaya çıktı.

ABD hükümetine ilişkin ve ABD Uzay Kuvvetleri tarafından yönetilen uydu tabanlı radyonavigasyon sistemi olan GPS ile, alıcıların en az dört adedinin GPS uydusuna bağlanmasıyla aygıtlara coğrafik pozisyon ve saat bilgisi sağlanabiliyor.

ARAŞTIRMACILAR, MUSK’IN İTİRAZINA KARŞIN STARLİNK SİNYALLERİNİ GİZLİCE GPS SİSTEMLERİNE DÖNÜŞTÜRDÜ

MIT Technology Review tarafından Cuma günü yayınlanan bir makaleye nazaran, 2020’de Teksas Üniversitesi Radyonavigasyon Laboratuvarı’nda Todd Humphreys liderliğindeki ekip SpaceX’e farklı bir teklifte bulundu. Birkaç yazılım değişikliğiyle, Starlink takımyıldızı, ordunun GPS sistemine yedek olarak hizmet edebilecek kesin pozisyon, navigasyon ve zamanlama da sunabilirdi.

Humphreys, MIT Technology Review’a verdiği demeçte, SpaceX’teki yöneticiler başta fikre açıktı lakin sonra “Herhangi bir dikkat dağıtmayı göze alamayız” tekliflerinin önerilerinin reddedildiğini söyledi.

Ancak u, son iki yıldır düşük Dünya yörüngesindeki binlerce Starlink internet uydusundan gelen sinyalleri aksine mühendislikle işleyen Humphreys’i durdurmadı. Şimdi araştırmacı, takımyıldızdan gelen nizamlı sinyallerin SpaceX’in müsaadesine gerek kalmadan kullanışlı bir navigasyon sisteminin temelini oluşturabileceği bir sistem bulduğunu söylüyor.

Humphreys bunu nasıl başardıklarını şu sözlerle açıkladı:

“Starlink sistem sinyali çok uygun korunan bir sırdır. SpaceX’in daha işbirlikçi olduğu birinci tartışmalarımızda bile, bize sinyal yapısının hiçbirini açıklamadılar. Sinyallerini dinlemek için temelde küçük bir radyo teleskopu inşa ederek sıfırdan başlamamız gerekti.”

Ekibin bu çalışması onay alırsa GPS ve Glonass üzere pozisyonlandırma sistemlerini güçlü bir alternatif olmuş olacak. Ayrıyeten Starlink uydularının sayısının çok fazla olması pozisyonun daha süratli ve yanılgısız tespit edilmesini mümkün kılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir