Hak-İş Genel Başkanı Arslan: Gelir vergisi yüzde 10’a sabitlenmeli

Hak-İş ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, köklü, adaletli, hakkaniyetli bir vergi ıslahatı yapılmasını talep ettiklerini belirtti ve çalışanlara uygulanan gelir vergisi oranlarının yüzde 10’a sabitlenmesi gerektiğini söyledi.

Çalışan kesitin vergi yünü azaltacak düzenlemeleri beklediklerini belirten Arslan, “Kriz periyodu bitene kadar, çalışanların gelir vergisi oranlarının yüzde 10’a sabitlenmesini istiyoruz. Kriz sonunda da esaslı, adaletli, hakkaniyetli bir vergi ıslahatı yapılmasını talep ediyoruz” sözlerini kullandı. Açıklamalarının devamında ise Arslan, “2022 taban fiyatı tespit edilirken taban fiyat fiyatındaki bütün fiyatlardan vergi alınmaması çok değerli bir adım oldu. Esaslı, adil bir vergi tertibi için hükümetimizin, daha faal adımlar atmasını bekliyoruz” dedi. 

“Asgari fiyatın, istisnai bir fiyat olmasını sağlamalıyız”

Asgari Fiyat Tespit Kurulu’nun yapısına itiraz ettiklerinin altını çizen Arslan, “Asgari fiyat belirlenirken emekçi, ailesi ile değerlendirilmeli. Minimum fiyatın, ülkemizde uygulanan en düşük fiyat olduğu gerçeğinden hareketle bu tarafta adımlar atmalıyız. Taban fiyatın, AB ülkelerinde olduğu üzere istisnai bir fiyat olmasını sağlamalıyız” sözlerinde bulundu. 

EYT için mezarda emeklilik dediklerini belirten Arslan, “Geç de olsa tahlil ufukta gözüktü. 8 Eylül 1999 öncesi işe giren personellerin emeklilik haklarının iade edileceği bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz” dedi.

“Kadro probleminin tahlili için çabamızı sürdürüyoruz”

Kamudaki taşeron emekçilerin takıma alınmasının yanı sıra çalışanların birçok sorunun tahliline katkı sağladıklarının altını çizen Arslan, “Yapacak daha çok işimiz var. Belediye şirketlerinde 52 günlük ek tediyenin alınması, 969 sayılı KHK kapsamındaki üyelerimizle ilgili zarurî emeklilik düzenlemesinin ortadan kaldırılması, süreksiz mevsimlik emekçilerin takımlarının verilmesi, Kamu Etraf Protokolleri’nin belediye ve şirketleri için de uygulanmasının sağlanması, tayin, becayiş ve gibisi haklarının verilmesi, takım meselelerinin çözülmesi için uğraşımızı sürdürüyoruz” sözlerini kullandı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir